Ayak Kokusu Neden Olur?

Ayak Kokusu Neden Olur?
29 Mart 2017 tarihinde eklendi, 229 kez okundu.

Duyar duymaz herkesin yüzünü büzüştürdüğü ‘ayak kokusu’, özellikle sosyal yaşamda insanı çok zor durumda bırakan bir sorun haline gelebilir.

Ayak kokusunun başlıca nedenlerinden biri terdir. İnsan ayağında 250 binden fazla ter bezi bulunur ve bu nedenle kulağa ne kadar olmaz gibi gelse de, ayaklar vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla terleme kapasitesine sahiptir.

Bakteriler ayak parmakları arası, ayakkabı veya çorap gibi karanlık ve nemli yerleri severler. Buralarda büyüyen bakteriler, ayaktaki ölü deri hücreleri ve yağlarla beslenerek kokuya neden olan organik asitler üretmeye başlarlar. Bazı bakterilerin yarattığı sülfür bileşenleri ayaktaki aşırı kötü kokunun nedenidir.

 

Terli ve kötü kokan ayaklarla baş etmek için, iyi bir çift ayakkabıya yatırım yapmanız gerekiyor olabilir. Deri ayakkabılar ayakların nefes almasını ve nemin dışarı çıkmasını sağlar. Ucuz, plastik ve suni deri ayakkabılar ise kötü kokuya davetiye çıkarır çünkü kokuyu emerler. Her gün farklı bir çift ayakkabı giymeyi, en azından aynı ayakkabıyı en az bir gün arayla giymeyi deneyin ki ayakkabı kurusun.

 

 

Ayak Kokusu nasıl Giderilir?

  • Parmak aralarını temizleyerek ve topuktaki ölü derileri alarak, ayaklarınızı her gün sabunla yıkayın. Antibakteriyel veya mantar önleyici sabun kullanabilirsiniz.
  • Ayak tırnaklarınızı kısa kesin, bakterilere barınacak yer bırakmayın.
  • Her gün yeni çorap giyin. Hatta gün içinde de fırsatınız olursa, çorabınızı değiştirin. Pamuklu çoraplar giyin.
  • Her gün aynı ayakkabıyı giymemeye çalışın. En azından bir ayakkabıya, bir gün ara verip ertesi gün tekrar giyin.
  • Hava alan, gerçek deri ya da havalanan bir malzemeden üretilen ayakkabılar almaya özen gösterin. Sentetik ürünlerden uzak durun.
  • Yaz aylarında açık ayakkabılar, sandalet giyin.
  • Özel olarak ayak sağlığı için üretilen ayak spreyleri, kremler, pudra gibi ürünlerden satın alın ve kullanın.
  • Ayak mantarından şüpheleniyorsanız hemen bir doktora görünün.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git